Jakie elektrody TENS wybrać?

Elektrody żelowe samoprzylepne

Jest to najpowszechniejszy rodzaj elektrod. Są bardzo proste w użyciu, ponieważ wystarczy nakleić je na skórę w miejscu stymulacji i podłączyć elektrostymulator. Ze względu na to, że mają one bezpośredni kontakt ze skórą, każda osoba powinna być wyposażona we własny komplet elektrod. Nie nadają się one do dezynfekcji. Tego rodzaju elektrody są najtańsze, jednak należy pamiętać o tym, że ulegają one zużywaniu. Prawidłowo eksploatowane elektrody powinny wystarczyć na około 40 zabiegów.

 

Elektrody silikonowe (gumowe)

Zwykle stosuje się je w profesjonalnych gabinetach rehabilitacyjnych i kosmetologicznych. Wyparły one elektrody metalowe starego typu. Można je myć i dezynfekować, dzięki czemu nadają się do użytku na wielu osobach. Wymagają jednak podkładu w postaci nasączonej wodą gazy bądź żelu przewodzącego impulsy elektryczne. Elektrody silikonowe same w sobie nie posiadają powierzchni adhezyjnej (chyba, że są one pokryte żelem krzemionkowym), więc należy je mocować do ciała przy użyciu elastycznych opasek lub obciążeń. Te elektrody są dużo trwalsze od samoprzylepnych.

 

Elektrody tekstylne systemowe ECO-STIM

Stanowią one doskonałą alternatywę dla elektrod samoprzylepnych. Są przeznaczone do użytku domowego, ale są znacznie bardziej trwałe, więc nie trzeba ich wymieniać. Nie nadają się do dezynfekcji, ale można je delikatnie prać ręcznie z użyciem mydła w płynie. Elektrody systemowe mocuje się na ciele, stosując specjalne opaski elastyczne, które doskonale dopasowują się do elektrod. Przed użyciem należy elektrody zwilżyć letnią wodą, aby przewodziły impulsy elektryczne, a po zabiegu pozostawić do wyschnięcia. Elektrody tekstylne są najdelikatniejsze ze wszystkich, a elektrostymulacja z ich użyciem jest bardzo komfortowa i przyjemna.

komplet elektrod na rwę kulszową

komplet elektrod na ból kolana

komplet elektrod do stymulacji bicepsa

 

Elektrody tekstylne z włóknem srebrnym Silver Cord

Są to elektrody przeznaczone do dłoni(rękawiczki), stóp(skarpetki) i stawów (opaski na nadgarstek, kolano i łokieć). Znacznie ułatwiają one stymulację tych obszarów. Rękawiczki i skarpetki sprawdzają się szczególnie u osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów bądź zwyrodnienia stawów wywołane innymi schorzeniami, ponieważ impulsy elektryczne docierają do każdego punktu dłoni i stopy, nie pomijając drobnych stawów paliczkowych. Elektrody te najlepiej działają zwilżone delikatnie wodą. Należy pamiętać, że każda z elektrod Silver Cord musi zostać „uziemiona” inną elektrodą np. samoprzylepną. Ten rodzaj elektrod nie nadaje się do dezynfekowania, więc każda osoba powinna mieć swój komplet.

 

elektroda rękawiczka

elektroda na kolano

elektroda skarpetka

 

Elektrody waginalne i rektalne

Są to elektrody w postaci sond, które sprawdzają się u pacjentów cierpiących na nietrzymanie moczu lub kału, a także u osób, które chcą wzmocnić mięśnie kegla. Elektrody te są kompatybilne ze wszystkimi elektrostymulatorami ze złączem PIN 2 mm. Najlepsze efekty wzmocnienia mięśni dna miednicy przynoszą elektrody waginalne/rektalne w połączeniu z elektrostymulatorami Pelvifine, przeznaczonymi do terapii i profilaktyki nietrzymania moczu i stolca.

 

elektroda waginalna PERISPHERA®

elektroda rektalna PERISPHERA®

elektroda waginalna Silver Plate

 

Inne elektrody

 

elektrody klapki

elektrody szyszki

elektrody klipsy

elektroda do twarzy

elektroda do elektropunktury

pas Sport-Elec