Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /wp-content/themes/Divi/header.php on line 1
Jaki elektrostymulator ? | Wszystko o elektrostymulacji

Jaki elektrostymulator wybrać?

Od pewnego czasu wzrasta popularność fizykoterapii przeprowadzanej w zakresie domowym. Z pomocą niewielkich, poręcznych elektrostymulatorów z powodzeniem można wykonywać stymulację samemu w domu. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne dla pacjenta i przede wszystkim umożliwia zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, poświęcanych na zabiegi w gabinetach rehabilitacji. Należy podkreślić, że fizjoterapia wykonywana w zakresie NFZ jest zwykle niepełna i długo trzeba czekać w kolejce na zabiegi.

Na początku należy zdecydować, który rodzaj prądu będzie odpowiedni do potrzeb.

 

 

Poniższe zestawienie ułatwi Ci prawidłowy wybór:

 

 

Tabela przedstawia działania poszczególnych rodzajów elektroterapii:

 


Na które parametry warto zwrócić uwagę?

N

Zasilanie. Należy zastanowić się, czy potrzebny jest elektrostymulator przenośny – zasilany bateryjnie (może się przydać m.in w podróży). Jeśli nie, warto zakupić elektrostymulator stacjonarny z wbudowanym zasilaczem sieciowym, ponieważ będzie on posiadał większą moc. Urządzenia zasilane bateriami zawsze są słabsze, chociaż niektóre z nich również posiadają możliwość podłączenia zasilacza.

N

Częstotliwość. W elektrostymulatorach EMS nie ma ona dużego znaczenia, ponieważ ruch mięśni wywołuje prąd o niskiej częstotliwości. Natomiast prądy TENS są bardziej efektywne, kiedy częstotliwość jest wysoka. Elektrostymulatory prądów interferencyjnych powinny mieć minimum 4000 Hz.

N

Dodatkowe funkcje. Niektóre elektrostymulatory posiadają takie funkcje jak jonoforeza (przezskórne podawanie leków miejscowych), termoterapia (podgrzewanie tkanek), FIR (termoterapia światłem podczerwonym), laser, czy ultradźwięki.

N

Liczba kanałów. Większość elektrostymulatorów do użytku domowego posiada 2 kanały, które obsługują max. 8 elektrod. Zwykle taka ilość całkowicie wystarcza. Jeśli zachodzi potrzeba stymulowania wielu partii ciała jednocześnie. Warto zakupić urządzenie 4-kanałowe, które obsługuje aż do 16 elektrod. Ma to znaczenie w spalaniu tłuszczu oraz w przypadku osób unieruchomionych.

N

Ilość programów. Chociaż dla podstawowych potrzeb wystarczy kilka programów, im większa jest ta liczba, tym więcej możliwości wykorzystania urządzenia. W niektórych urządzeniach oprócz wgranych programów, istnieje możliwość samodzielnego programowania zabiegu.

N

Przeznaczenie. Jest to najważniejsze kryterium wyboru. Do użytku domowego stosowane są prostsze urządzenia, natomiast do gabinetu przeznaczone są elektrostymulatory o dużej mocy, wielu dodatkowych funkcjach i dużej ilości elektrod. Oczywiście można stosować elektrostymulatory przeznaczone do gabinetu również w domu.

Następnie warto zapoznać się z parametrami i funkcjami elektrostymulatorów. Dla ułatwienia zostały one zestawione w poniższej tabeli:

Hz – częstotliwość podana w hercach. Oznacza ilość impulsów elektrycznych na sekundę. 
Programy A/M – oznacza to liczbę programów wgranych fabrycznie, czyli automatycznych (A) oraz programowanych samodzielnie przez pacjenta – manualnych (M).

Jeśli poszukujesz elektrostymulatora mięśni:

Dla osób zdrowych, poszukujących elektrostymulatora EMS w celu poprawy wydolności i siły mięśni oraz spalenia nadmiaru tkanki tłuszczowej, polecamy elektrostymulatory francuskiej marki Sport-Elec. Są to profesjonalne urządzenia przeznaczone do pobudzania mięśni do pracy. 

Sport-Elec posiada w swojej ofercie 3 modele:

N

Multisport Pro – do wspomagania treningu, leczenia kontuzji, spalania tkanki tłuszczowej


N

Body Beautiful – przeznaczony dla kobiet. Działa wyszczuplająco, ujędrniająco. Zmniejsza cellulit.


Body Control – przeznaczony do wzmacniania i rzeźbienia mięśni brzucha

Ponadto doskonale w elektrostymulacji sportowej i kształtującej sylwetkę sprawdza się model ECO55. Polecany jest z uwagi na to, że posiada 4 kanały stymulacji i może obsługiwać aż 16 elektrod jednocześnie. Dzięki temu uzyskuje się maksymalne efekty spalania tkanki tłuszczowej i poprawienia kondycji mięśni.