Jaki elektrostymulator wybrać?
Od pewnego czasu wzrasta popularność fizykoterapii przeprowadzanej w zakresie domowym. Z pomocą niewielkich, poręcznych elektrostymulatorów z powodzeniem można wykonywać stymulację samemu w domu. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne dla pacjenta i przede wszystkim umożliwia zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, poświęcanych na zabiegi w gabinetach rehabilitacji. Należy podkreślić, że fizjoterapia wykonywana w zakresie NFZ jest zwykle niepełna i długo trzeba czekać w kolejce na zabiegi.

Na początku należy zdecydować, który rodzaj prądu będzie odpowiedni do potrzeb.
Na które parametry warto zwrócić uwagę?
Zasilanie. Należy zastanowić się, czy potrzebny jest elektrostymulator przenośny – zasilany bateryjnie (może się przydać m.in w podróży). Jeśli nie, warto zakupić elektrostymulator stacjonarny z wbudowanym zasilaczem sieciowym, ponieważ będzie on posiadał większą moc. Urządzenia zasilane bateriami zawsze są słabsze, chociaż niektóre z nich również posiadają możliwość podłączenia zasilacza.
Częstotliwość. W elektrostymulatorach EMS nie ma ona dużego znaczenia, ponieważ ruch mięśni wywołuje prąd o niskiej częstotliwości. Natomiast prądy TENS są bardziej efektywne, kiedy częstotliwość jest wysoka. Elektrostymulatory prądów interferencyjnych powinny mieć minimum 4000 Hz.
Dodatkowe funkcje. Niektóre elektrostymulatory posiadają takie funkcje jak jonoforeza (przezskórne podawanie leków miejscowych), termoterapia (podgrzewanie tkanek), FIR (termoterapia światłem podczerwonym), laser, czy ultradźwięki.
Liczba kanałów. Większość elektrostymulatorów do użytku domowego posiada 2 kanały, które obsługują max. 8 elektrod. Zwykle taka ilość całkowicie wystarcza. Jeśli zachodzi potrzeba stymulowania wielu partii ciała jednocześnie. Warto zakupić urządzenie 4-kanałowe, które obsługuje aż do 16 elektrod. Ma to znaczenie w spalaniu tłuszczu oraz w przypadku osób unieruchomionych.
Ilość programów. Chociaż dla podstawowych potrzeb wystarczy kilka programów, im większa jest ta liczba, tym więcej możliwości wykorzystania urządzenia. W niektórych urządzeniach oprócz wgranych programów, istnieje możliwość samodzielnego programowania zabiegu.
Przeznaczenie. Jest to najważniejsze kryterium wyboru. Do użytku domowego stosowane są prostsze urządzenia, natomiast do gabinetu przeznaczone są elektrostymulatory o dużej mocy, wielu dodatkowych funkcjach i dużej ilości elektrod. Oczywiście można stosować elektrostymulatory przeznaczone do gabinetu również w domu.
Następnie warto zapoznać się z parametrami i funkcjami elektrostymulatorów. Dla ułatwienia zostały one zestawione w poniższej tabeli:
