Jaki wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej ma elektrostymulacja?
Obecnie na rynku znajduje się wiele urządzeń reklamowanych jako elektrostymulatory spalające nadmiar tkanki tłuszczowej. Coraz częściej elektrostymulację można spotkać w ofercie gabinetów kosmetycznych i SPA. Wiele osób zastanawia się, czy elektrostymulacja faktycznie ułatwia spalanie tłuszczu. Aby poznać odpowiedź na to pytanie, należy najpierw zapoznać się z mechanizmami spalającymi tkankę tłuszczową.

Tkanka tłuszczowa
Tkanka tłuszczowa spełnia ważną funkcję w organizmie. Ma ona na celu chronić przed zimnem, magazynować zapas składników energetycznych oraz wytwarzać hormony. Należy jednak pamiętać, że zbyt obfita tkanka tłuszczowa powoduje gorsze samopoczucie. Organizm funkcjonuje z dużym obciążeniem, a procesy metaboliczne są spowolnione. Nadmiar tłuszczu powstaje w wyniku gromadzenia nadmiaru energii, którą dostarczono do organizmu.
Zapotrzebowanie mięśni na energię
Mięśnie do pracy potrzebują energii. Ludzki organizm można porównać do samochodu na hybrydowy napęd, który włącza odpowiedni rodzaj silnika w zależności od zapotrzebowania energetycznego.
Do pracy mięśni w pierwszej kolejności wykorzystywane są podstawowe zasoby energetyczne, czyli cukry proste z krwi i fosfokreatyna, która znajduje się w mięśniach. Dopiero po 20 minutach trwania wysiłku, organizm zaczyna pobierać energię z zasobów w postaci tkanki tłuszczowej.


Drugim czynnikiem wpływającym na zmniejszenie tkanki tłuszczowej jest objętość mięśni. Im więcej jest mięśni, tym większy pobór energii, więc mniej kalorii odkłada się w postaci tłuszczu. Dlatego w odchudzaniu ważna jest rozbudowa mięśni, które pomogą szybciej pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, ale również poprawią wygląd sylwetki.
Intensywność i czas wysiłku fizycznego
Żeby wysiłek fizyczny był efektywny pod kątem spalania tkanki tłuszczowej, powinien spełnić dwa warunki. Po pierwsze musi trwać wystarczająco długo, a po drugie musi mieć prawidłową intensywność. Nie może on być zbyt intensywny, by zapewnić dotlenienie. Tylko odpowiednio dotleniony organizm może spalać tłuszcz. Trening beztlenowy powoduje pobór energii nie z tłuszczu, a z innych źródeł. W odchudzaniu świetnie sprawdza się trening aerobowy, który nie jest bardzo intensywny, ale trwa wystarczająco długo i dostarcza organizmowi odpowiednią ilość tlenu.
W jaki sposób działa elektrostymulacja?
Elektrostymulator EMS generuje delikatne impulsy elektryczne, dzięki którym stymuluje nerwy motoryczne odpowiedzialne za pracę mięśni, która oczywiście wymaga energii. Naturalne bodźce nerwowe mają mechanizm zbliżony do impulsów elektrycznych. Dlatego elektrostymulacja wspomaga lub całkowicie zastępuje skurcz fizjologiczny, co wywołuje stopniowe zużywanie energii w postaci tkanki tłuszczowej.
Elektrostymulacja EMS jest stosowana w rehabilitacji od wielu lat. Pełni rolę wzmacniania mięśni u osób, u których dochodzi do ich zaniku oraz odnerwienia.
Elektrostymulacja czy ćwiczenia?
W przypadku osób zdrowych, wykonywanie codziennego wysiłku fizycznego jest jak najbardziej wskazane. Jogging, gimnastyka lub ćwiczenia siłowe zmuszają odpowiednie mięśnie do pracy, co przyczynia się do ich rozbudowy i spalania tłuszczu. Ćwiczenia wzmacniają też więzadła i ścięgna oraz poprawiają ogólną kondycję. EMS działa wybiórczo tylko na te mięśnie, nad którymi chcemy pracować, nie obciążając przy tym ścięgien i stawów.
Elektrostymulacja mięśniowa jest tym efektywniejsza, im więcej elektrod zostanie użytych, ponieważ stymulowanie dużych partii mięśniowych oznacza spalanie wielu kalorii. Większość elektrostymulatorów domowych ma 4 elektrody. Lepsze z nich umożliwiają podłączenie 8 elektrod. Istnieją również takie, które pracują aż na 16 elektrodach i właśnie takie przynoszą najlepsze efekty odchudzające.
EMS używają zarówno osoby, które nie wykonują innych ćwiczeń, jak i te, które regularnie uprawiają sport i chcą wspomagać swój trening.
Eletrostymulacja wspomagająco w sporcie
EMS przyczynia się do rozbudowy tkanki mięśniowej. Wielu kulturystów stosuje elektrostymulatory wspomagająco do zwiększenia masy mięśniowej oraz rzeźbienia sylwetki. EMS chętnie stosują również sportowcy w czasie rozgrzewki oraz po treningu, aby rozluźnić mięśnie. Elektrostymulacja okazuje się pomocna również w przypadku przetrenowania, czy kontuzji. Pozwala ona utrzymać dobrą kondycję mięśni w czasie unieruchomienia.
Warto dodać, że niektóre mięśnie mają większą skłonność do spalania tłuszczu niż inne. Szybko spalają tłuszcz m.in. mięśnie czworogłowe uda. Pracują one np. podczas przysiadów, wchodzenia po schodach lub długotrwałej elektrostymulacji ud.
Dodatkowo metabolizm angażuje w różnym stopniu poszczególne partie ciała objęte nadmiarem tkanki tłuszczowej. Przykładowo tkanka tłuszczowa zlokalizowana na brzuchu jest wrażliwa na wysiłek fizyczny, natomiast w okolicy ud i pośladków znajduje się tłuszcz trudniejszy do spalenia. Praca mięśni w tych lokalizacjach nie ma dużego wpływu na spalenie tkanki tłuszczowej, ale poprawia znacznie sylwetkę, co wynika z rozbudowy tkanki mięśniowej.