Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /wp-content/themes/Divi/header.php on line 1
Elektrostymulacja EMS | Wszystko o elektrostymulacji

Czym jest elektrostymulacja mięśniowa EMS?

 

Elektrostymulacja mięśniowa (EMS), bądź nerwowo-mięśniowa (NMS) oznacza wykorzystanie w terapii przerywanego prądu stałego. Ma ona na celu pobudzenie mięśni do naprzemiennego skurczu i relaksacji. Elektrostymulacji poddaje się najczęściej porażone mięśnie, które nie są prawidłowo unerwione. W efekcie dochodzi do pobudzenia, wzmocnienia mięśni oraz wzmożonego natlenienia tkanek. Elektrostymulacja sprawdza się doskonale również w przypadku zdrowych mięśni w celu wzmocnienia ich oraz redukcji tkanki tłuszczowej.

Elektrostymulacja EMS może być wykonywana zarówno w gabinetach fizykoterapii, czy kosmetologii, jak i w zakresie domowym samodzielnie przez pacjenta. Elektrostymulatory EMS do użytku domowego zwykle są niewielkie i łatwe w obsłudze, a dodatkowo ich cena nie jest wygórowana. Stosowanie takich urządzeń jest całkowicie bezpieczne pod warunkiem wykluczenia przeciwwskazań.

W jakich przypadkach warto zastosować elektrostymulację mięśniową EMS?

M

zwiększenie zakresu ruchu stawów

M

reedukacja mięśni

M

zapobiega lub hamuje spazmy mięśniowe

M

regeneracja po długotrwałym unieruchomieniu

M

profilaktyka atrofii

M

wzmożone krążenie krwi

M

jako uzupełnienie treningu sportowego

M

spalanie tkanki tłuszczowej

Wpływ elektrostymulacji na mięśnie

Fizjologiczny skurcz mięśnia jest efektem bodźców wysyłanych przez ośrodkowy układ nerwowy. Jest to tzw. skurcz tężcowy, w czasie którego dochodzi do nałożenia się na siebie kolejnych skurczów włókien mięśniowych. W związku z tym, włókna mięśniowe nie kurczą się wszystkie na raz. Taki efekt może wywołać jedynie elektrostymulacja, dzięki czemu praca mięśni jest bardziej efektywna, niż w przypadku naturalnych skurczów.

W fizykoterapii elektrostymulacja odgrywa ważną rolę, jako terapia porażeń, niedowładów wiotkich itp. Zabiegi mają na celu zapobieganie zanikom mięśniowym.

Również osoby cierpiące na bóle kręgosłupa, wywołane uciskaniem tzw. dysków na nerwy (np. rwa kulszowa). EMS umożliwia wzmocnienie mięśni okołokręgosłupowych, dzięki czemu ucisk na nerwy staje się mniejszy, co w efekcie przynosi ulgę w bólu.

Elektrostymulacja EMS znalazła również zastosowanie w kształtowaniu sylwetki. Promowana jest jako zabieg wyszczuplający, który rzeźbi mięśnie, zmniejsza cellulit i usuwa tkankę tłuszczową. Praca mięśnia, wykonana podczas elektrostymulacji jest bardziej wydajna, niż w czasie naturalnego skurczu, jednak najlepsze efekty uzyskuje się łącząc EMS z systematycznymi ćwiczeniami oraz zbilansowaną dietą.


Elektrostymulacja EMS w terapii nietrzymania moczu i stolca (inkontynencji).

EMS z powodzeniem stosuje się w fizykoterapii w celu wzmocnienia mięśni dna miednicy, które odpowiadają za trzymanie moczu i kału. Istnieją niewielkie i niedrogie elektrostymulatory EMS, specjalnie zaprogramowane tak, aby mogły służyć do leczenia inkontynencji w zakresie domowym.