Czym są prądy interferencyjne IFS?

Elektrostymulacja interferencyjna IFS (lub INF) opiera się na nałożeniu na siebie 2 sinusoidalnych impulsów elektrycznych o średniej częstotliwości. Prąd przepływa między dwoma parami elektrod, ułożonych na skórze krzyżowo, dzięki czemu oba sygnały łączą się w jednym punkcie. Na tym właśnie polega inteferencja, w wyniku której powstaje nowy impuls elektryczny małej częstotliwości, która równa jest różnicy częstotliwości obu impulsów składowych. Impulsy średnich częstotliwości (ok. 4000 Hz) same w sobie nie posiadają żadnych leczniczych właściwości, ale wnikają głęboko w tkanki. Dzięki poddaniu dwóch impulsów interferencji, uzyskuje się prąd niskiej częstotliwości, który działa terapeutycznie.
Prądy interferencyjne, nazywane inaczej prądami Nemeca, łagodzą ból, obrzęk i stan zapalny, nawet tkanek położonych dość głęboko pod skórą. Zbawienne działanie elektrostymulacji prądami interferencyjnymi umożliwia znaczne zmniejszenie dawek, a nawet całkowite wyeliminowanie leków przeciwbólowych.
Prądy interferencyjne po raz pierwszy zastosowano ponad 40 lat temu. Z uwagi na to, że urządzenia emitujące ten rodzaj impulsów były duże i drogie, stosowano je jedynie w klinikach i szpitalach. Obecnie na rynku znajduje się cały szereg mniejszych elektrostymulatorów, których cena jest znacznie bardziej przystępna. Dzięki temu pacjenci mogą samodzielnie przeprowadzać terapię w zakresie domowym.
Skuteczność elektroterapii z użyciem prądów interferencyjnych
Prądy interferencyjne są stosowane w fizykoterapii od wielu lat, a ich skuteczność potwierdzono wieloma badaniami. Ich wyniki wskazują na to, że pacjenci poddawani elektrostymulacji IFS są narażeni na znacznie mniej powikłań, niż w przypadku farmakoterapii z zastosowaniem silnych leków przeciwbólowych.

Elektrostymulacja IFS góruje nad innymi metodami elektroterapii z uwagi na to, że działa na tkanki położone głęboko, ma bardziej kompleksowe działanie. Oprócz efektu przeciwbólowego, czy wzmacniania mięśni, prądy interferencyjne posiadają właściwości przeciwobrzękowe i łagodzą stan zapalny. Dodatkowo IFS jest terapią znacznie łagodniejszą dla skóry, niż TENS i EMS. Elektrostymulacja IFS poprawia krążenie krwi, skracając czas regeneracji po zabiegach chirurgicznych i urazach.
Najczęściej zadawane pytania:
Czy elektrostymulatory prądów interferencyjnych są bezpieczne?
Tak, są całkowicie bezpieczne. W odróżnieniu narkotycznych leków przeciwbólowych oraz operacji chirurgicznych, które mają przynosić ulgę w bólu, elektroterapia jest metodą nieinwazyjną. Oczywiście warunkiem zapewnienia bezwzględnego bezpieczeństwa jest wykluczenie przeciwwskazań do stosowania elektrolecznictwa u danego pacjenta.
W jaki sposób należy korzystać z elektrostymulatora IFS?
Wystarczy umieścić cztery elektrody (dowolnego rodzaju) w miejscu bólu i podłączyć je do elektrostymulatora w sposób krzyżowy. Najłatwiejsze w użyciu okazują się elektrody samoprzylepne żelowe, które nakleja się bezpośrednio na skórę.
Czy elektrostymulatory IFS są trudne w obsłudze?
Nie. Obsługa elektrostymulatorów przeznaczone do użytku domowego została znacznie uproszczona. Do każdego modelu dołączona jest instrukcja obsługi w języku polskim. Jeśli pomimo to pojawią się u Ciebie jakieś wątpliwości, zasięgnij informacji u swojego terapeuty, bądź sprzedawcy elektrostymulatora.
Czy elektrostymulator IFS będzie odpowiedni dla mnie?
Elektroterapia prądami interferencyjnymi znajduje zastosowanie w przypadku rehabilitacji po zabiegach chirurgicznych, w ostrych bólach pourazowych, opuchnięciach, stanach zapalnych, a także u osób cierpiących na ból przewlekły.
Czy elektrostymulatory IFS są drogie?
Z uwagi na to, że wyprodukowanie elektrostymulatora prądów interferencyjnych wymaga większego nakładu środków, niż w przypadku stymulatorów TENS/EMS, cena będzie na pewno wyższa. W przypadku stymulatorów IFS do użytku domowego nie powinna ona jednak przekraczać 1500zł.
Przez jaki czas należy stosować elektrostymulator IFS?
To zależy od potrzeb. W przypadku osób wymagających rehabilitacji po operacji lub urazie wystarczy jeden zabieg dziennie w okresie około 2-4tyg. Jednak osoby, cierpiące na przewlekły, uporczywy muszą się przygotować na konieczność częstych powrotów do zabiegów IFS.

Krzyżowy sposób podłączenia elektrod w elektrostymulacji prądami interferencyjnymi