Czym jest elektrostymulacja nerwów TENS?

Jest to metoda elektroterapii, wykorzystująca delikatne impulsy elektryczne o niskim natężeniu. Prąd wysyłany jest do tkanek ciała, dzięki specjalnym elektrodom, podłączonym do elektostymulatora, który generuje te impulsy. Elektrostymulacja znana jest jako jedna z dziedzin fizykoterapii już od ponad 60 lat. Głównym działaniem TENS jest łagodzenie bólu wszelkiego pochodzenia. Elektrostymulacja jest metodą nie tylko skuteczną, ale też całkowicie bezpieczną. Dzięki temu pacjenci mogą wykonywać zabiegi samodzielnie w domu, wykorzystując indywidualne elektrostymulatory. Oczywiście przed zastosowaniem należy zapoznać się z przeciwwskazaniami.
Najważniejsze zalety elektrostymulatorów TENS:
są bardzo łatwe w obsłudze
są całkowicie bezpieczne
są niedrogie
można je stosować samodzielnie w domu
umożliwiają zmniejszenie dawek leków
polepszają ukrwienie tkanek
TENS jako terapia bólu przewlekłego
Ból to element systemu naturalnego ostrzegania przed niekorzystnym działaniem. Przykładowo ból, występujący w wyniku zranienia wywołuje odruch zaprzestania czynności, która wywołała uraz. Ból jest więc niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jednak utrzymujący się przez długi czas ból (zwany bólem przewlekłym) nie spełnia ważnej funkcji, a staje się przyczyną cierpienia. Można go łagodzić silnymi lekami przeciwbólowymi. Często wykonuje się również operacje chirurgiczne, aby umożliwić choremu odczucie ulgi na stałe. Istnieje alternatywa dla uzależniającej farmakologii i rozwiązań chirurgicznych, które wiążą się z ryzykiem powikłań. Jest nią nieszkodliwa elektrostymulacja TENS, która opiera się na naturalnych mechanizmach przeciwbólowych.
Mechanizm działania TENS
TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation = czyli przezskórna stymulacja nerwowa), jest to metoda elektroterapii, która opiera się na działaniu delikatnych impulsów elektrycznych o niskiej częstotliwości. Prąd generowany przez specjalne urządzenie, czyli elektrostymulator, stymuluje nerwy obwodowe, odpowiedzialne za odczuwanie temperatury. W przypadku TENS nerwy te służą do przesyłania sygnału na drodze nerwowej aż do synaps rdzenia kręgowego, gdzie wywołuje on jednocześnie dwa efekty:
1. Impuls elektryczny zakłóca przepływ bodźców bólowych do mózgu, w związku z czym mózg nie otrzymuje prawidłowych danych dotyczących miejsca występowania i nasilenia bólu. Prąd nie wpływa niekorzystnie na struktury nerwowe, a jedynie uniemożliwia prawidłowe odczuwanie bólu.
2. Elektrostymulacja TENS powoduje zwiększoną produkcję naturalnych hormonów beta-endorfin, które mają budowę zbliżoną do morfiny. Działają one silnie przeciwbólowo oraz poprawiają nastrój.